Sound Town 2000W 18" Powered PA Subwoofer with 2 Speaker Outputs, DJ/PA Pro Audio Sub with 4" Voice Coil, Black (CARPO-18SPW)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
03
quantity
Product details
Category
The Sound Town CARPO-18SPW is a powerful subwoofer with a 18" low-frequency driver housed in a plywood enclosure. It handles 400W RMS, 1600W peak power output and generates tight bass at room shaking volume. The sub comes with two 1/4" & XLR combo inputs, one XLR and one Speakon output and provides great compatibility with a variety of sound and speaker systems. The CARPO-18SPW subwoofer is optimized and works great with the CARPO series column speaker such as CARPO-V5B, CARPO-V4. Its 3-channel amplifier with 2-channel satellite speaker outputs allows it to power the CARPO 2-pack passive column speakers. Altogether the speaker system delivers punchy bass and crisp highs. The subwoofer is built with sturdy construction, with heavy-duty metal grill and black texture finish. It has two recessing handles and two low-noise wheels, making it easy to transport. FEATURES MASSIVE POWER:A powerful subwoofer with 18" low-frequency driver, 4" voice coil and 400W RMS, 1600W peak power output serves up solid and mighty bass reinforcement FLEXIBLE CONNECTING OPTIONS:Two 1/4" & XLR combo inputs, one XLR and one Speakon output provide great compatibility with a variety of sound and speaker systems OPTIMIZED WITH CARPO COLUMN SPEAKERS:A built-in 3-channel amplifier (1 X 400W and 2 X 250W RMS, 1 X 1600W and 2 X 500W peak, 8-ohm) with 2-channel satellite speaker outputs allows you to easily daisy chain additional passive speakers with an output of up to 250W RMS per channel. Together with CARPO series column speaker set (CARPO-V5B, CARPO-V4, available separately), the speaker system delivers punchy bass and crisp highs EASY MOUNTING:The CARPO subwoofer features a 35mm mounting socket that accommodates a satellite speaker for optimal full-range PA performance STURDY CONSTRUCTION:The black texture finish with metal grille holds up to touring applications. Its compact size form factor and two recessing ergonomic handles make it easy to transport. It also has two low-noise, heavy-duty wheels for easy rolling SPECIFICATIONS Specifications Model CARPO-18SPW (black), CARPO-18SWPW (white) Active / Passive Active Frequency Range 35 Hz - 180 Hz Frequency Response 38 Hz - 180 Hz Sensitivity 99 dB SPL Max 126 dB Dispersion -- Configuration 18" active 2.1-channel subwoofer Transducer LF: 1 x 18", HF: -- Voice Coil 4" Magnet 100 oz Impedance 8Ω Power Handling 500W + 2x 125W RMS / 2000W + 2x 500W Peak Enclosure Material High-grade 100% birch plywood Mounting 35mm mounting socket on the top (not M20) Finish Texture coating Grill & Rigging Component Steel with anti-corrosion coat Amplifier Class-D, 2.1-channel Input 2 x XLR-1/4" combo (line input) Output 2 x XLR (thru line out), 2 x speakon (power output) Signal Processing 200 Hz HPF for satellite, 40-180 Hz LPF for subwoofer Control Subwoofer: polarity, volume; Satellite: L/R balance, volume Indicator Power, clip Voltage 100V-240V (50-60 Hz) Dimension & Weight Product Width (in.) 20.9" Package Width (in.) 25.5" Product Height (in.) 23.6" Package Height (in.) 28.0" Product Depth (in.) 21.7" Package Depth (in.) 24.2" Product Weight (lb.) 85.0 lbs Package Weight (lb.) 100 lbs Warranty/Certifications Manufacturer Warranty 1 Year Â
  • MASSIVE POWER: A powerful subwoofer with 18" low-frequency driver, 4" voice coil and 1000W continuous, 2000W peak power output serves up solid and mighty bass reinforcement
  • OPTIMIZED WITH CARPO COLUMN SPEAKERS: A built-in 3-channel amplifier (1 X 1000W and 2 X 250W, 1 X 2000W and 2 X 500W, 8-ohm) with 2-channel satellite speaker outputs allows you to easily daisy chain additional passive speakers with an output of up to 250W RMS per channel. Together with CARPO series column speaker set (CARPO-V5B, CARPO-V4, available separately), the speaker system delivers punchy bass and crisp highs
UPC 810062036790
Brand Sound Town
Impedance 8 Ohms
MP3 player No
Model Name CARPO-18SPW
Item Weight 85 Pounds
Manufacturer Sound Town
Model Number CARPO-18SPW
Power Source Corded Electric
Speaker Size 18 Inches
Speaker Type Subwoofer
BuiltIn Media Power Cable
Input Voltage 100 Volts
Is Waterproof FALSE
Mounting Type 35mm mounting socket on the top (not M20)
Warranty Type Limited
Control Method Voice
Controller Type Voice Control
Number of Items 1
Woofer Diameter 18 Inches
Antenna Location DJ performances, PA systems, sound reinforcement, events
Audio Driver Size 18 Inches
Audio Driver Type Dynamic Driver
Audio Output Mode Stereo
Compatible Devices Desktop, Gaming Console, Home Theater, Karaoke Machine, Laptop, Television
Enclosure Material High-grade 100% birch plywood